Przewodnik po stronie

Siemanko 🙂 Czy zdarzyło się wam kiedyś wejść na stronę i zwyczajnie się na niej zgubić? Czasem tak jest, że informacja przytłacza, a kolejne przejścia między elementami są dość niejasne. U nas w sumie nie jest tak źle, nie mamy aż tylu opcji, ale w celach ćwiczeniowych myślę, że warto odpalić na naszej stronie, po pierwszym uruchomieniu, przewodnika. Shepherd – nadchodzimy!

Aplikacje internetowe dążą do tego, aby być maksymalnie intuicyjne, nawet przy dużej ilości zagnieżdżonych opcji, czy też tekstu. Mimo wszystko uważam, że miłym dodatkiem jest przewodnik po pierwszym zalogowaniu. Upewnia nas, że wszystko jest tam, gdzie powinno lub ostrzega o nieprzewidzianych niespodziankach. Ja trafiłem na projekt o nazwie Shepherd. Nazwa chwytliwa i jakże pasująca 😉 Zacząłem od ściągnięcia plików css i javascript.

Po dodaniu niezbędnych plików nadszedł czas na pierwsze, próbne odpalenie.

Wygląda super 🙂 Shepherd jest bardzo prosty w obsłudze. Cały javascriptowy kod jest bardzo intuicyjny i wystarczy dosłownie kilka sekund nurkowania w dokumentacji, aby ogarnąć podstawy. Następnym etapem było dodanie sekwencji wyświetlania po sobie odpowiednich komunikatów.

Musicie mi na razie uwierzyć, że to działa. Pojawił się jednak na drodze dość istotny problem. Shepherd odpala się za każdym razem, po każdym przeładowaniu strony lub zalogowaniu. Mógłbym użyć pamięci podręcznej przeglądarki, aby zapisywać, czy użytkownik oglądał już przewodnik. Niestety, to również nie jest do końca poprawne rozwiązanie. Ilekroć zostanie wyczyszczona pamięć podręczna przeglądarki lub będzie zmienione urządzenie, to Shepherd będzie działać na nowo.

Jestem pewien, że będę mieć trochę bólu głowy z tym zagadnieniem. Niestety nie mogę znaleźć zbyt dużo informacji na ten temat w Internecie. Wiem, że są inne pluginy, jak np. intro.js, ale one też mają podobny problem. Dam znać niebawem, jak coś rozkminię 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *