Pierwsze transakcje i odrobina zabawy

Hej! W ostatnim wpisie zadbaliśmy o prawidłowe logowanie i rejestrację. W dzisiejszym poscie stworzymy zapisywanie transakcji do bazy danych oraz stronę główną użytkownika, w której użyjemy bardzo ciekawego narzędzia. Ożywi ono naszą stronkę, a także sprawi wiele zabawy. Do dzieła!

W celu zapamiętywania naszych wydatków tworzymy tzw ‚modele’. Są to obiekty zapisywane do bazy danych. Na początek chcielibyśmy przechowywać nazwę towaru, jego cenę, datę zakupu i ewentualny opis. Nasz model będzie wyglądać zatem w taki sposób:

Po stworzeniu modeli musimy wykonać migracje, czyli zapisać zmiany do bazy danych. Po wykonaniu niezbędnej komendy możemy sprawdzić szybko w Django ORM, czyli w takiej konsoli, gdzie wszystko musimy podawać sami, czy nasze operacje działają.

Idealnie 🙂 Widać, że transakcja została zapisana. Zobaczmy teraz w panelu admina, jak to wszystko wygląda.

Również tutaj wszystko działa, jak powinno. Zajmijmy się teraz stworzeniem strony, która umożliwi nam dodanie transakcji po zalogowaniu.

Pracy było z tym co niemiara. Nigdy wcześniej nie zagłębiałem się w formsy, nie tworzyłem dodawania do bazy danych z poziomu przeglądarki. No ale udało się (uwierzcie, okupione było naprawdę duzym cierpieniem…) i ostateczny efekt wygląda następująco:

Przyznacie, ze dość zgrabnie? 😉 Na koniec obiecana zabawa! Nie chciałem, aby panel użytkownika był nudny, wyświetlany tak jak zawsze. Dlatego użyłem Packery. Jest to plugin, który pozwala nam dowolnie konfigurować ustawienie elementów na stronie. Zobaczcie, co z tego wyszło!

No i super 🙂 Tym optymistycznym akcentem zakończę na dzisiaj. W następnym wpisie będziemy dalej ‚męczyć’ interfejs, aby mieć więcej niż tylko dwa kafelki 🙂 Jeśli macie jakieś sugestie lub pytania (np do kodu) dawajcie znać od razu! Do usłyszenia!


Chciałbym serdecznie pozdrowić moich kolegów po fachu, którzy również programują i często zaglądają na tego bloga. Pozdrowienia dla Piotra Michalaka i Jakuba Wajsa!

 

2 odpowiedzi do “Pierwsze transakcje i odrobina zabawy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *