Pierwsza praca IT

Hej! Nasz projekt zmierza w dobrym kierunku, dlatego dziś chciałbym poruszyć zupełnie inny temat. Urozmaicić wpisy i przelać na klawiaturę kilka myśli, spostrzeżeń, refleksji na temat mojej pierwszej pracy w IT. Zapraszam do lektury!

Około miesiąca temu udało mi się dostać swój pierwszy staż w firmie programistycznej. Pierwsza praca, obowiązki. Przepełniała mnie radość, ale jednocześnie obawa. Jak to będzie, co jeśli sobie nie poradzę? W tym momencie mogę uznać, że były one zbędne. Minął pewien czas, a ja nadal jestem stażystą i na chwilę obecną nic nie zapowiada jakiejś zmiany (przynajmniej z tego, co mi wiadomo 😀 ).

Jak to się zaczęło?

Prawda jest taka, że na początku nie myślałem o szukaniu pracy podczas studiowania. Tak samo, jak nie myślałem o zakładaniu tego bloga. Pomysł na obie rzeczy padł ze strony moich znajomych (za co im serdecznie dziękuję). Zaczęli oni rozsyłać swoje CV, więc stwierdziłem, że też spróbuję. W przeciwieństwie do nich, ja skupiony byłem tylko na jednym obszarze, obszarze pythonowym. Wysłałem swoje pierwsze CV i po tygodniu dostałem zaproszenie na rozmowę. Niestety (chociaż teraz myślę, że raczej stety), nic z niej nie wynikło, a ja zamiast uderzać prost do firm – napisałem posta na fejsie, a za kilka godzin dostałem zaproszenie na rozmowę.

Przyjazna atmosfera

Następnego dnia pojechałem do biura, pogadaliśmy o moich umiejętnościach, zainteresowaniach i wymaganiach wobec mnie. Wszystko przebiegło w przyjaznej atmosferze, przy filiżance kawy.  Mogłem zacząć już od następnego dnia. Później poznałem resztę ekipy, dostałem komputer i zadomowiłem się.

Technologie

W pracy rozwijamy aplikację stworzoną w Django. Wprost idealna opcja dla mnie. Rozwijam na blogu projekt w tej technologii, a mój projekt licencjacki również tworzony jest w tym frameworku. Jest wiele okazji do praktycznej nauki i poszerzania swoich umiejętności. Niedługo zacznę realizować zadania związane bardziej z warstwą frontendową. Zobaczymy, do której części bardziej się nadaje. W końcu to staż, a więc idealna okazja do określenia się 🙂

Praca, a studia

Wiem, że nie jestem na informatyce i bioinformatyka odbiega trochę od tego kierunku. Mam jednak wspólne przedmioty z grupą przyszłych programistów i od początku było powtarzane, że „każdy bioinformatyk musi umieć programować”. Dlatego uważam, że mogę powiedzieć co nieco na ten temat. Różnica między studiami, a wykorzystaniem nauki w praktyce jest duża. Powiedziałbym nawet, że bardzo duża. Poziom trudności jest wyższy, a wymagania większe. Przynajmniej w moim odczuciu tak jest. Studia są zbyt mało ‚specjalizowane’. Prowadzący zbyt dużo rzeczy starają się przekazać studentom. W wyniku tego poznajemy zbyt wiele technologii na zbyt niskim poziomie.

Podsumowanie

Na chwilę obecną mogę śmiało powiedzieć, że mam szczęście. Udało mi się praktycznie od razu znaleźć pracę w dobrze zapowiadającej się firmie. Poznałem o wiele lepiej gita, potrafię tworzyć dokumnetację w Sphinxie, rozwijam swoje umiejętności w zakresie Django.  Co zamierzam dalej? Napisać licencjat (co jest dla mnie dość sporym wyzwaniem) i ciężko pracować, żeby coś osiągnąć. Odrobinę w tym kierunku już zrobiłem. Podniosłem rękawicę. Czas teraz na kolejne, odważniejsze kroki w kierunku obranego przez siebie celu.

2 odpowiedzi do “Pierwsza praca IT”

  1. No to liczymy razem z pozostałymi motywatorami na jakiś procent 😉 trzymam kciuki za dalsze sukcesy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *