Kategorie i statystyki

Hej! Jak tam żyjecie? Mam nadzieję, że wszystko w porządku i ze zniecierpliwieniem czekacie na kolejny wpis, następną cegiełkę, milowy krok w stronę ukończenia naszej wspólnej aplikacji 🙂 Dziś postaramy się zgłębić temat kategorii oraz stworzyć pierwsze statystyki, żeby zobaczyć, ile trwonimy gotówki. Startujemy!

Ostatnio udało nam się stworzyć wyświetlanie wszystkich kategorii w bardzo przystępny sposób oraz dodać możliwość ich szybkiego przeszukiwania. Spróbujmy dodać teraz możliwość zapisywania kategorii dla każdej transakcji. Będzie ich siedem:

 • Apparel/Accesory
 • Entertainment
 • Food/Beverage
 • Skin care/Cosmetics
 • Computer/Mobile
 • Books/Newspapers
 • Other

W tym celu powinniśmy dokonać zmian w naszych modelach – dodać pole „category” i dopisać do niego opcję ‚choices’. W ten sposób możemy ograniczyć, co wyświetli się użytkownikowi.  Założyłem, że powinna być to rozsuwana lista, aby nikt nie mógł dokonywać zmian. W dodatku wybranie kategorii będzie obowiązkowe. Bez niej nie będizemy w stanie dodać transakcji do bazy. Zobaczmy teraz stronę dodawania zakupów.

Widzimy nowego inputa o etykiecie „Category:”. Spróbujmy go teraz rozwinąć.

No to sprawdźmy jeszcze teraz tabelkę, po dodaniu transakcji z kategorią.

No świetnie! Daliśmy czadu, co? 😉 Czas teraz na liczenie statystyk. Zacznijmy może od czegoś prostego i wypiszmy łączną sumę wydaną przez nas do tej pory. Przechodzimy w pętli po wszystkich zrobionych transakcjach i dodajemy do siebie ceny.  W wyniku tego otrzymujemy następujący komunikat.

Idealnie! Wszystko działa. Widać, jak bardzo jesteśmy rozrzutni 😉 Warto też zauważyć, że w pasku nawigacji pojawiła się nowa ikona. Oddaje ona w idealny sposób, jak zmienia się stan naszego konta w ciągu miesiąca 😉

Mam nadzieję, że nadal jesteście ze mną. W tym wpisie to wszystko. Następnym razem zajmiemy się bardziej ‚zaawansowanymi’ statystykami, może postaramy się dorzucić jakieś ładne, animowane wykresy.

Przypominam tylko, że cały kod i wszystkie zmiany można podejrzeć na moim githubie. W razie jakichkolwiek pytań lub pomysłów – piszcie śmiało! Trzymajcie się, do usłyszenia.

3 odpowiedzi do “Kategorie i statystyki”

 1. Nie mogę się doczekać rozbudowania statystyk – jakieś podsumowania miesięczne czy wykres kołowy z procentowym udziałem poszczególnych kategorii w naszych wydatkach byłby super!

 2. Świetnie to zaczyna wyglądać! Sam nabrałem ochoty na zrobienie czegoś podobnego 🙂 ile roboczogodzin zajęło Ci dojście do tego etapu?

  1. Bardzo dziękuję za opinię! Nie umiem określić dokładnie, ile. Strzelam, że coś ponad 40h 😉 Największym pożeraczem czasu była walka z Packery, gdzie ustąpiłem i wycofałem się z tego pomysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *